روبان

کلینیک مجازی تخصصی بیماری های پستان

مشاوره جدید ورود به سامانه

انواع سرطان پستان کدام است؟


به طور کلی سرطان پستان را بر اساس اینکه از چه نوع سلولی منشا گرفته باشد به دو دسته ی کلی تقسیم میکنند:
1.سرطان با منشا غدد شیرسازیا نوع لبولار
2.سرطان با منشا مجاری انتقال دهنده ی شیریا نوع داکتال
هر کدام از این دو نوع سرطان را هم بر اساس میزان گسترش به بافتهای اطراف به دو دسته تقسیم می شوند:
1.سرطان درجا: در این نوع از سرطان، سلولهای سرطانی به مجاري شیری يا لوبولها محدود بوده و هنوز به بافت اطراف آنها گسترش نيافته است و از آنجا كه هنوز تهاجم به بافت اطراف وجود ندارد، در بسیای از مواقع همانند يك سرطان واقعي، خطرناک تلقي نمي شود.
2.سرطان مهاجم: در این حالت سلول های سرطانی به بافت های اطراف خود انتشار گسترش یافته اند.. با گذشت زمان، ممكن است سلولهای سرطانی از طريق سيستم لنفاوي يا جريان خون به اندامهاي ديگر يا استخوان ها منتشر شوند

سرطان درجا از منشا غدد شیر ساز(LCIS: Lobular Carcinoma in Situ)
در این بيماري، سرطان از غدد شیرساز شروع مي شود، اما به خارج از ديواره غدد شیری انتشار پيدا نمي كند. اين نوع سرطان نسبتا ناشایع است و اغلب علامتی ایجاد نمیکند اما اهمیت آن از این جهت اسن که زناني كه داراي اين شكل از بيماري هستند در مقايسه با ساير بانوان در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان پستان در آینده هستند.

سرطان درجا از منشا مجاری(DCIS: Ductal Carcinoma in Situ)
در این بیماری ، سرطان از مجاری انتقال دهنده شیر منشا گرفته اما به خارج از ديواره مجرا گسترش نمي يابد. این نوع از سرطان پستان نسبتا شایع است و علامت آن میتواند یک توده در پستان باشد و گاهی به صورت رسوب کلسیم در ماموگرافی خود را نشان میدهد. این نوع از سرطان در صورت عدم درمان در تعداد قابل توجهی از بیماران به سرطان مهاجم تبدیل می شود. درمان این نوع از بیماری معمولاً جراحي با یا بدون پرتو درماني است. نکته مهم در این دو نوع بیماری این است که با توجه به عدم گسترش سلول های سرطانی به سایر نقاط بدن، به جز در موارد خاص، در قریب به اتفاق این بیماران شیمی درمانی لزومی پیدا نمی کند.

سرطان های مهاجم با منشا مجاری شیری(IDC: invasive ductal carcinoma)
سرطان مهاجم با منشاء مجاري شيري شايعترين نوع سرطان پستان است كه از سلولهاي مجاري شيري منشاء مي گيرد و به خارج از مجاري، يعني بافت نگهدارنده اطراف آنها انتشار مي يابد. با گذشت زمان، ممكن است سلولهای سرطانی از طريق سيستم لنفاوي يا جريان خون به اندامهاي ديگر مانند کبد، ریه ، مغز يا استخوان ها منتشر شوند. اين نوع از بيماري تقريباً 85% از كل موارد سرطان پستان را شامل مي شود.

سرطان های مهاجم با منشا غدد شیری(ILC: invasive lobular carcinoma)
این نوع سرطان از عدد سازنده شیر شروع مي شود و به خارج از غدد شیری، يعني بافت نگهدارنده اطراف آنها انتشار مي يابد و مانند نوع قبلي مي توانند توسط خون يا لنف به بخش هاي ديگر بدن انتشار يابند. این نوع از سرطان 12% موارد سرطان پستان را تشکیل میدهد. خصوصیت مهم آن این است که میتواند در هر دو پستان به صورت همزمان ایجاد شود و لذا باید هر دو پستان به صورت دقیق بررسی شوند.

انواع دیگری نیز از سرطان های کمتر شایع در پستان وجود دارد:
سرطان التهابي پستان:
این نوع سرطان یک نوع غیر شایع اما بسیار مهاجم سرطان پستان است و کمتر از 1% از سرطانهای پستان را تشکیل میدهد.در سرطان التهابي سلولهاي سرطاني در عروق لنفاوي پوست پستان انتشار می یابند و به جاي اينكه به صورت يك غده رشد كنند، به صورت همه جانبه در پستان گسترش مي‌يابند. سلول هاي سرطاني مجاری لنفاوي را مسدود مي‌كنند و باعث تورم پوست پستان مي‌شوند. علائم این نوع از بیماری شامل موارد زير است: تورم پستان که میتواند در بخشی از پستان یا کل آن ایجاد شود و گاهي طي چند روز منجر به تنگ شدن لباس زير در سمت مبتلا مي شود.
تغيير رنگ پوست پستان به رنگ صورتي یا قرمز در قسمتي از پوست پستان یا کل آن كه علامت مشخصه سرطان التهابی است و گاه باعث میشود این نوع سرطان با عفونت پستان استباه گرفته شده و به بیمار آنتی بیوتیک داده شود. همچنین ممکن است افزایش حرارت پوست پستان مشاهده شود.
گاهي پوست پستان ضخیم شده و شبیه به پوست پرتقال میشود . فرورفتگي نوك پستان، ترشح يا تغيير در رنگ و قوام آن، سوزش پستان، کبودی پستان از دیگر علایم این نوع سرطان هستند.
توجه داشته باشید که علائم این بیماری در بسیاری از موارد شبیه عفونت یا التهاب پستان می باشد که به علل مختلف از جمله شیردهی یا ضربه ایجاد می شوند. بنابراین قبل از مراجعه به پزشک و تشخیص قطعی نگران نباشید.

بيماري پاژه
این بیماری نوع ناشایعی از سرطان پستان است كه با خارش و پوسته ريزي پیشرونده نوك پستان خود را نشان مي دهد. در بسیاری از موارد این بیماری در مراحل اولیه با اگزما یا حساسیت های پوستی اشتباه می شود. در این وضعیت سلولهاي سرطاني در پوست نوك پستان جاي دارند، ولی در اغلب موارد این بیماری همراه با یک سرطان غیر مهاجم یا مهاجم در پستان می باشند و لذا باید برسسی دقیق پستان صورت گیرد.